Mojito


Recepty, tipy a rozvoz ingrediencí pro přípravu tohoto míchaného nápoje.

 
Původ Mojita se podobně jako u mnoha koktejlů ztratil někde v dávné minulosti 16. století. Jedna verze připisuje recepturu kubánskému lidu, konkrétně farmářům, kteří si chtěli vylepšit jakéhosi „předchůdce rumu“ – Aguardiente. Další verze připisuje recepturu Mojita anglickému admirálovi siru Francisovi Drakeovi, který se vylodil v roce 1586 poblíž Havany.

Ingredience
60ml rum
40ml simple sirup
4 stvoly máty
TopUp soda (dolét sodou doplna)
led

Postup
My jsme si udělali tvz “Kubánskou” verzi tohoto populárního nápoje. Připravíme si šťávu z limetek dle chuti, poté velkou vinnou skleniči či long zaplníme do poloviny kostkami ledu. Přídáme celé, netrhané stvoly máty, již zmíněnou limetkovou šťávu a již připravený Simple Sirup (cukrový rozvar, recept naleznete níže). Nesmí chybět ani náš oblíbený, ideálně Kubánský rum.
Jakmile jsme vše nalili do sklenice, promícháme a zaplníme ledem po okraj. Poté doplníme sodou a opět zlehka promícháme, nicméně ne příliš, aby se nám nevytratili veškeré bublinky sody.
Krásná, svěží a velmi jednoduchá záležitost. Meme-li čas a chuť, ozdobíme například limetkovou kůrou s výraznou limetovou vůní a trochu svěží máty.

Půodní receptura: 60ml rum, 1/2 limetka, 2 lžičky třtinového cukru, máta, TopUp soda, ledová tříšť.
125 
Jak vytvořit cukrový rozvar?

Takzvaný simple sirup, neboli jednoduchý sirup, je již podle názvu jednoduchý proces zpříjemnění práce s cukrem. Nemusíme ho tudíž nijak dlouze rozpouštět, jako v čaji či kávě, protože cukr v tekuté podobě nádherně instantně splyne s ostatními tekutými složkami v drinku. Navíc vám tento proces dá možnost být kreativní a vytvořit si téměř jakýkoliv sirup v domácím prostředí.

Jak na to? Je to velmi prosté. Královský cukrový rozvar se tvoří za pomoci 1kg krystalového cukru, který smícháme s 0,7l vroucí vody. Cukr vysypeme do menšího hrnce s vroucí vodou. Za stálého míchání můžeme sledovat rozpuštění krystalků cukru (mícháme dokud se úplně nerozpustí) a pomalý vznik toho nejjednoduššího sirupu na světě – Simple Sirupu.